google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

fotowoltaikaFotowoltaika - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to jako pierwszy zauważył w roku 1839 A. E. Becquerel (użył tlenku miedzi zanurzonego w elektrolicie). On i Jego następcy stworzyli teoretyczne podstawy. Później powstały praktyczne zastosowania. W 1954 roku Gordon Pearson odkrył fotowoltaiczne właściwości krzemu na bazie którego zbudował pierwsze ogniwa o efektywności na poziomie 4 - 6%.Pierwsze moduły były źródłem energii elektrycznej dla statków kosmicznych w latach 50-tych XX wieku (pierwszy to amerykański satelita Vanguard wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 17-tego marca 1958).

Te doświadczenia zostały przeniesione na Ziemię w różnych zastosowaniach. Lata 70-te przynoszą rozwój technologii fotowoltaicznej, ale są to niewielkie instalacje dla zasilania sterowania ruchem, sygnalizacji, boii nawigacyjnych, w telekomunikacji, tam gdzie nie była wymagana duża moc zasilania. Lata 80-te przynoszą nową gamę zastosowań dla fotowoltaiki w popularnych urządzeniach elektronicznych jak kalkulatory, zegarki, radioodbiorniki, latarki gdzie ogniwa ładowały baterie zasilające. Postępujący kryzys energetyczny, rosnąca degradacja środowiska również w wyniku emisji CO2 stały się czynnikiem przyspieszającym rozwój technologii fotowoltaicznej i tworzenie nowych instalacji. Jest to niezwykle szybko rozwijająca się - pomimo kryzysów - dziedzina. Jeszcze w początkowych latach XXI wieku rozwój całej branży był oceniany na poziomie 25% rok do roku. Obecnie jest to ok. 10% ale to i tak dużo.

 

Kilka słów o produkcie
Głównym surowcem do produkcji ogniw fotoelektrycznych jest krzem - jeden z podstawowych składników naszej Planety, ale niestety najrzadziej występująca jego odmiana - krzem krystaliczny.

Zawężamy się do krzemowych ogniw polikrystalicznych, bowiem na ich bazie produkujemy moduły. Z takiego krzemu powstaje ok. 95% ogniw będących podstawowym elementem modułów.

Ogniwo jest dwuwarstwowe - warstwa pozytywna (+) i negatywna (-). Między tymi warstwami w momencie gdy pada na nie promieniowanie świetlne powstaje napięcie i płynie prąd elektryczny. Jego grubość to 150 do 250 mikronów. Podstawowe, najczęściej stosowane do produkcji modułów wymiary to kwadraty o bokach 5 lub 6 cali czyli odpowiednio 125 i 156 mm. Pojedyncze ogniwa są łączone w pasy, a te łączone ze sobą.

Moduł jest trwale zalaminowany warstwami folii EVA i warstwą folii ochronnej (back sheet - w naszym przypadku folia FPA) z hartowaną taflą specjalnego „fotowoltaicznego” szkła i zamknięty w ramę z aluminiowego profilu. Stanowi szczelną, odporną na trudne warunki atmosferyczne całość.

Moduł posiada wyprowadzenie elektryczne w formie puszki przyłączeniowej, hermetycznie mocowanej do folii „back sheet” w postaci dwóch przewodów z konektorami - plusowym i minusowym. W puszce zamknięte są diody zabezpieczające (by-pass).

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Vetro Polska Sp. z o.o. oferuje dwa typy instalacji fotowoltaicznych jako źródeł zasilania w energię elektryczną: wyspowe i sieciowe. Poniżej schemat instalacji fotowoltaicznej „wyspowej”, która pracuje bez połączenia z siecią energetyczną i jest źródłem zasilania dla określonej ilości odbiorników.

Układ wyspowy to rozwiązanie stosowane dla indywidualnych obiektów - domów, zasilania świetlnych znaków drogowych, stacji przekaźnikowych telekomunikacji, obiektów gdzie podłączenie do sieci energetycznej jest trudne lub zbyt kosztowne, np. domki w górach itp. czy też zasilania wybranych odbiorników - zasilania pomp obiegowych w kolektorach słonecznych ogrzewających wodę, zasilanie pomp ciepła, kotłów CO, oświetlenia architektonicznego itp. Może być to zasilanie główne lub zapasowe (awaryjne).

Jeśli chcemy zapewnić sobie autonomię zasilania i możliwość wykorzystywania energii w czasie gdy moduły nie pracują (nocą) lub - przy niskim poziomie promieniowania świetlnego - pracują wytwarzając mniejszą ilość energii (dni pochmurne, miesiące zimowe) możemy gromadzić energię w akumulatorach .

Instalacje wyspowe o mocy ok. 3kWp są optymalne dla statystycznego gospodarstwa domowego pod względem energetycznym i ekonomicznym.

W akumulatorach można „magazynować” część energii do wykorzystania po zmierzchu i nocą, a w ciągu dnia wykorzystywać bieżąco produkowaną do zasilania odbiorników bardziej energochłonnych, np. pralka, zmywarka. Jeśli mamy odbiorniki zasilane prądem stałym i napięciem 12V lub 24V możemy je zasilać bezpośrednio z akumulatorów z pominięciem inwertera.

schemat3

Drugim rozwiązaniem wykorzystującym produkowaną w modułach energię elektryczną jest instalacja sieciowa, połączona z siecią energetyczną.W tym przypadku energią pochodzącą z układu fotowoltaicznego możemy zasilać odbiorniki „własne”. Nadmiar lub całość energii, wyprodukowanej we własnym, odnawialnym źródle możemy sprzedawać, zaś bieżące potrzeby zaspokajać czerpiąc energię z sieci energetycznej. Decyzja poparta rachunkiem ekonomicznym zależy od właściciela.

Zródło:Vetro Polska Sp. z o.o

 

ENERGIA ODNAWIALNA  ELEKTROWNIE WIATROWE  GEOTERMIA  ELEKTROWNIE WODNE  ENERGIA Z BIOMASY  ENERGIA SŁONECZNA KOLEKTORY SŁONECZNE  FOTOWOLTAIKA  OGRZEWANIE   KOMINKI   KOTŁY GAZOWE   OGRZEWANIE PODŁOGOWE  POMPY CIEPŁA KOTŁY NA PALIWA STAŁE  GRZEJNIKI  

Ogłoszenia sponsorowane

Działamy od 2003 roku. Zajmujemy się kompleksowym ...
Firma Modern HST zajmuje się sprzedażą oraz instal ...
Buderus to uznana marka urządzeń grzewczych.
SPRZEDAŻ-MONTAŻ_SERWIS wykonujemy instalacje sanit ...
Zajmujemy się wynajmami mieszkań, domów, lokali uż ...
Specjalizujemy w realizacji projektów instalacji s ...