Energia wodna ma największe tradycje w Polsce w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, pomimo niewielkiego, w odniesieniu do powierzchni kraju, potencjału hydroenergetycznego. Zasoby energetyczne wód ograniczają niezbyt obfite i niekorzystnie rozłożone opady, duża przepuszczalność gruntu i niewielkie spadki terenów. Potencjał wodno-energetyczny jest nierównomiernie rozłożony na terenie naszego kraju. Ogólnie w miejscach gdzie istnieją warunki do spiętrzenia, przepływy wody są małe i nierównomierne, natomiast na rzekach nizinnych piętrzenie jest utrudnione – ze względu na znaczne obszary konieczne do stworzenia zbiornika. Szacuje się, że całkowity potencjał techniczny zasobów wodno-energetycznych wynosi ok. 14 TWh/rok (50,4 Pj/rok), w tym techniczne zasoby małej energetyki wodnej (tzn. o mocy zainstalowanej poniżej 5MW) wynoszą około 2 TWh/rok (7,2 Pj/rok)
Obecnie funkcjonuje w kraju ok. 700 małych elektrowni wodnych. Największa koncentracja elektrowni dużych i średnich mocy występuje na zachodzie i południu kraju.
ENERGIA ODNAWIALNA ELEKTROWNIE WIATROWE GEOTERMIA ELEKTROWNIE WODNE ENERGIA Z BIOMASY ENERGIA SŁONECZNA KOLEKTORY SŁONECZNE FOTOWOLTAIKA OGRZEWANIE KOMINKI KOTŁY GAZOWE OGRZEWANIE PODŁOGOWE POMPY CIEPŁA KOTŁY NA PALIWA STAŁE GRZEJNIKI