google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

W dzisiejszych czasach, gdzie konwencjonalne źródła energii, takie jak węgiel, gaz, ropa nie mają pewnej przyszłości, coraz więcej inwestorów sięga do nowoczesnego energooszczędnego budownictwa wspomaganego przez urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii (OZE) tj. kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne

Koszt takich inwestycji jest oczywiście znacząco wyższy, jednak prawidłowo wykonana i działająca instalacja w połączeniu z doskonale zaizolowanym budynkiem może przynieść bardzo duże korzyści. Jednak jak sprawdzić czy nasz wymarzony budynek i wspomagające go urządzenia nie mają słabych punktów?. Co zrobić by wyeliminować wady zanim zaczną generować koszty zamiast korzyści?

Termowizja to jedna z metod badawczych opierająca się na zdalnym i bezdotykowym pomiarze rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu. Jest to możliwe dzięki przekształceniu rozkładu promieniowania podczerwonego, wysyłanego przez każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego, na światło widzialne. Innymi słowy, za pomocą kamery termowizyjnej rejestrowane jest widmo promieniowania podczerwonego emitowanego przez dany obiekt, które przetwarzane jest na kolorową mapę rozkładu temperatur. Dzięki pomiarom termowizyjnym możemy ujrzeć rzeczy bezpośrednio niewidoczne dla ludzkiego oka.

Pomiary termowizyjne, prócz powszechnego zastosowania w budownictwie, są obecne w wielu dziedzinach techniki. Stosuje się je w ekologii, medycynie, ratownictwie, podczas obserwacji procesów cieplnych oraz monitorowania procesów przemysłowych i produkcyjnych.

mostek termiczny 3

Rysunek 1. Widoczny mostek termiczny* na jednym z pięter

 Niskie koszty eksploatacji naszego domu mogą być zagwarantowane poprzez odpowiednio wykonaną termoizolację, bez obecności wszelkich mostów termicznych, a także instalację grzewczą z odpowiednio dobranymi grzejnikami. Prawidłowość wcześniej wymienionych elementów możemy sprawdzić za pomocą kamery termowizyjnej, dzięki której będziemy mogli stwierdzić czy nie występuje wyciek z instalacji grzewczej, bądź czy któryś z grzejników nie jest zapowietrzony. Ponadto, co najważniejsze, badania termowizyjne przegród budowlanych naszego domu pozwolą stwierdzić brak obecności mostków termicznych i innych nieprawidłowości w termoizolacji.

mostek termiczny 2


 Rysunek 2. Anomalie występujące w ogniwach fotowoltaicznych: wadliwe połączenie (po prawej) oraz fizyczne uszkodzenie (po lewej)

 W przypadku budynków energooszczędnych wyposażonych w urządzenia korzystające z OZE pomiary termowizyjne mogą być przydatne do sprawdzenia poprawności działania kolektorów słonecznych bądź ogniw fotowoltaicznych. Jest to istotne, ponieważ rozkład temperatury w tego typu urządzeniach może wpływać na ich trwałość oraz częstość występowania awarii. Ponadto za pomocą kamery termowizyjnej można sprawdzić wydajność np. ogniw fotowoltaicznych.
Przykładem takiego działania może być Institute for Solar Energy Research Hamelin (ISFH), który chciał sprawdzić efekty swojej pracy polegającej na zwiększeniu wydajności ogniw fotowoltaicznych za pomocą metalizowanej pasty. Kamera okazała się użytecznym urządzeniem, ponieważ dzięki niej możliwe było porównanie wydajności przed i po zastosowaniu wcześniej wspomnianej pasty.

Wykorzystanie termowizji staję się coraz bardziej powszechniejsze i nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak na początku wprowadzania tej technologii. Zarówno w budownictwie, przemyśle, energetyce, elektryce, jak i OZE możemy spotkać szeroki wachlarz zastosowań badań przy użyciu kamer termowizyjnych. Inwestycja w przyszłość, jaką jest energooszczędny dom z zastosowaniem wielu urządzeń korzystających z OZE wymaga sprawdzenia, czy wszystkie elementu układu są prawidłowo wykonane, zgodne z deklaracjami producentów oraz czy ich ukryte wady nie wpłyną negatywnie na działanie całego układu. Zawsze wczesne wykrycie wad może uchronić nas od wielotysięcznych strat, niepotrzebnych reklamacji i braku możliwości pracy układu. W wielu przypadkach niezauważalnych gołym okiem może pomóc nam właśnie termowizja.

Firma Eko – Control powstała po to, aby zaoszczędzić Państwa czas, pieniądze oraz ciepło domowego ogniska.Świadczymy usługi pomiarów termowizyjnych w budownictwie i przemyśle, sporządzania świadectw energetycznych, odbiorów technicznych lokali mieszkalnych/domów oraz wiele innych.

Źródło:

    http://blog.gsenergia.pl/wieksza-wydajnosc-paneli-fotowoltaicznych/

    Prospekt firmy FLIR: Zastosowanie termowizji w budownictwie i odnawialnych źródłach energii - wskazówki

    Szczepanik M., Stabik J., Wróbel G., Wierzbicki Ł. (2008): Wykorzystanie systemów termowizyjnych do badań materiałów polimerowych. Instytut Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, Zakład Przetwórstwa Materiałów Metalowych i Polimerowych, Politechnika Śląska, Gliwice,

 *Mostek termiczny – jest to obszar, w którym przekrój budynku ma mniejszy opór cieplny. Jego powstanie jest uwarunkowane względami technologicznymi. Ciepło podąża najkrótszą drogą z mniejsza cieplejszego do zimniejszego w celu wyrównania różnicy temperatur.

Autorzy:
Kontakt: Karolina Matras , Tomasz Żymełka
www.ekocontrol.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusze i dotacje

fundusze i dotacje

Do końca stycznia 2017 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czeka na wnioski.

Szkolenia branżowe

szkolenia

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu, które pozwoli Państwu dołączyć do grona profesjonalistów w branży odnawialnych źródeł energii.