google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Samochody elektryczne

SAMOCHODY elektryczneJapoński producent samochodów elektrycznych Nissan zaprezentował akumulatory, które ładują się w ciągu 10 minut. Ta rewolucja na rynku motoryzacyjnym pozwoli zniwelować ogromne dotąd różnice pomiędzy czasem ładowania aut elektrycznych a benzynowych.

Do tej pory największym problemem związanym z użytkowaniem samochodów elektrycznych był długi czas ich ładowania. Naładowanie akumulatorów zajmowało nawet kilka godzin, co sprawiało, że niewielu kierowców decydowało się na zakup ekologicznych aut.

Z problemem zmierzył się producent samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni – Nissan. Początkowo, aby ułatwić kierowcom korzystanie z Nissana Leaf, japońscy inżynierowie opracowali specjalne ładowarki Quick Charge, pozwalające na ładowanie ogniw akumulatora od zera do maksymalnej pojemności w ciągu 30 minut. Kierowcy mogli też kontrolować stan akumulatorów, programować czas ich ładowania oraz analizować zużycie energii dzięki aplikacji dostępnej w smartfonie lub w komputerze.

Po opracowaniu systemu szybkiego ładowania japońscy inżynierowie nie spoczęli na laurach i stworzyli nowy typ akumulatorów, które można naładować w ciągu 10 minut. Taki wynik stanowi prawdziwą rewolucję w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki niemu samochody wykorzystujące energię elektryczną staną się konkurencyjne dla tych tradycyjnych. Naładowanie elektrycznego akumulatora zajmuje niewiele dłużej niż zatankowanie baku do pełna.

Podniesienie poziomu energii akumulatorów elektrycznych do maksimum, w tak krótkim czasie jest możliwe dzięki zamianie węgla znajdującego się w kondensatorach na tlenek wolframu i tlenek wanadu. Na zmianie nie ucierpiała pojemność akumulatorów ani napięcie znamionowe w porównaniu do ich odpowiedników litowo-jonowych.

W przyszłości inżynierowie Nissana chcą dopracować strukturę kondensatorów tak, aby naładowanie akumulatorów zajęło nie więcej niż 3 minuty.

Niestety na wprowadzenie tych rozwiązań do powszechnego użytku przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej 10 lat. Tyle czasu zajmie wprowadzenie do miast odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na ładowanie samochodów elektrycznych w dowolnym miejscu . Stacje ładowania pojazdów elektrycznych to w naszym kraju wciąż ciekawostka. Aby zapewnić dostęp do energii wszystkim użytkownikom samochodów elektrycznych konieczna jest większa niż do tej pory współpraca dostawców energii i władz samorządowych. W przeciwnym razie Nissan Leaf pozostanie tylko kosztownym ekologicznym gadżetem.

 

ENERGIA ODNAWIALNA  ELEKTROWNIE WIATROWE  GEOTERMIA  ELEKTROWNIE WODNE  ENERGIA Z BIOMASY  ENERGIA SŁONECZNA KOLEKTORY SŁONECZNE  FOTOWOLTAIKA  OGRZEWANIE   KOMINKI   KOTŁY GAZOWE   OGRZEWANIE PODŁOGOWE  POMPY CIEPŁA KOTŁY NA PALIWA STAŁE  GRZEJNIKI