google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Zużycie energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej w typowym budynku mieszkalnym w Polsce stanowi dziś około 14% energii zużywanej w tym budynku. Zrozumiałe więc, że szukamy dziś alternatywnych i ekonomicznych źródeł energii, które mogą w wyraźny sposób poprawić ten bilans. Do takich urządzeń należą pompy ciepła, produkowane w firmie NIBE-BIAWAR pod marką BIAWAR.

Wysoka efektywność oraz duża opłacalność stosowania odnawialnych źródeł energii powoduje, że pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej podobnie jak systemy solarne stają się dziś w Polsce coraz bardziej popularne. Instalując pompę ciepła najnowszej generacji można osiągnąć oszczędności w wysokości aż 80% zużycia energii.  

Pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym spośród konwencjonalnych systemów grzewczych. Pomimo tego iż koszty inwestycyjne są wyższe (cena gruntowej pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. wynosi około 28 tys. zł netto), późniejsze koszty eksploatacji przechylają szalę na korzyść tych urządzeń .

wykres pompy ciepla

Pompy na powietrze wentylacyjne

 Z myślą o potrzebach użytkowników, niedawno na rynek wprowadzono pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przykładem może być pompa BIAWAR OW-PC 270, która jest ciekawą alternatywą dla kolektorów słonecznych. Jej zasada działania opiera się na pracy typowej sprężarkowej pompy ciepła, która do produkcji c.w.u. wykorzystuje ciepło zakumulowane w powietrzu wydostającym się z budynków mieszkalnych. Koszt zużycia energii elektrycznej potrzebnej do przygotowania ciepłej wody w typowym budynku jednorodzinnym wynosi mniej niż 1 zł dziennie.

Istotną zaletą pompy ciepła OW-PC 270 jest możliwość korzysta­nia z powietrza o temperaturze aż do –10°C. Dzięki temu, urządzenie może pra­wie przez cały rok korzystać z darmowe­go źródła energii, jakim jest powietrze ze­wnętrzne. Dodatkowe ciepło wewnętrzne wytworzone przez oświetlenie, ludzi i urządzenia domowe również zostanie odzyskane i wykorzystane do ogrzania wody użytkowej lub budynku.

Pompy gruntowe

Pompy ciepla WroclawDo ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystywane są również pompy gruntowe. Bazują one na energii z gruntu, pobieranej za pomocą wymiennika gruntowego, przez który przepływa niezamarzająca ciecz. Najczęściej wykorzystywanym źródłem ciepła w instalacjach z pompami ciepła jest grunt, skała, woda gruntowa i woda powierzchniowa.

Urządzeniami tego typu są gruntowe pompy ciepła z serii NIBETM F1145 i F1245. Obecnie to jedyne pompy ciepła z możliwością regulacji wydajności pomp obiegowych w zakresie 0-100% (klasa energooszczędności A) i programowaniem czasowym w trzech okresach na dobę. Takie rozwiązanie podwyższa efektywność, obniża koszty eksploatacji pompy ciepła i zmniejsza emisji CO2 do atmosfery.

Pompy ciepła na powietrze zewnętrzne

Jeżeli nie jest możliwe zainstalowanie na działce  kolektora gruntowego, warto zdecydować na pompę ciepła zasilaną powietrzem zewnętrznym.

Chociaż żadna pompa ciepła na powietrze zewnętrzne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło przez cały rok, to mimo wszystko jej zastosowanie przynosi ekonomiczne korzyści. Gruntowe pompy ciepła mogą samodzielnie ogrzewać budynek przy temperaturze powietrza zewnętrznego do około -15oC. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 50%, a czas amortyzacji wydatku na pompę ciepła jest stosunkowo krótki.

Pompy przyjazne dla użytkownika

Pompy ciepla Wroclaw 2Wszystkie pompy ciepła nowej generacji NIBETM są zaprojektowane z myślą o wygodzie użytkownika. Jednym z kilku czynników jest kolorowy wyświetlacz, z czytelnym menu sterowania w języku polskim, pokazujący pełne informacje o statusie pompy, czasie pracy i wszystkich temperaturach odczytywanych w urządzeniu. Intuicyjny interfejs wyposażony w menu pomocy, znacznie ułatwia dokonywanie wszelkich ustawień, zarówno instalatorowi przy uruchamianiu i regulacji urządzenia, jak również użytkownikowi przy późniejszej obsłudze pompy. Przykładem może być automatycznie uruchamiany program konfiguracji pompy, który w prosty sposób prowadzi instalatora przez kolejne poziomy menu. Kolejną cechą związaną z nowoczesnym, wysoko zaawansowanym sterownikiem pomp NIBETM jest możliwość jego aktualizacji i przekazywania danych przez port USB. Na komfort użytkowania pomp ciepła NIBETM wpływa też ich cicha praca. Natężenie dźwięku podczas pracy pomp ciepła NIBETM F1145 i NIBETM F1245 wynosi 43dB,  co sprawia,  że ludzkie ucho nie jest w stanie określić czy pompa pracuje.

Nie tylko ogrzewanie

Pompy ciepła NIBETM dają ogromne możliwości poszerzania funkcji systemu, a także jego konfiguracji z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi jak np. kotły, kolektory słoneczne lub ogrzewacz wody, przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Oprócz ogrzewania domu i wody, pompa może pełnić funkcję chłodzenia budynku w okresie letnim, wentylacji z odzyskiem ciepła; ma możliwość sterowania dwoma obiegami grzewczymi, ogrzewaniem wody basenowej, systemem solarnym itp. Do zdalnego sterowania systemem z pompą ciepła NIBETM, można zastosować moduł SMS 40, który umożliwia bieżącą zmianę parametrów pracy urządzenia przez telefon komórkowy. Wszystko to, dzięki kompleksowemu podejściu producenta, z myślą o wygodzie i komforcie użytkowników.

Opracowanie: Redakcja

Źródło: NIBE-BIAWAR

http://www.biawar.com.pl/